Lpk Logo Lt

Darbas komandiruočių principu tampa vis populiaresnis Lietuvoje

2016 04 22

Šią savaitę Lietuvos ir Lenkijos pasienyje atidarytas pirmasis šalyje ir visoje ES informacinis centras komandiruojamiems darbuotojams ir darbo migrantams. Verslo atstovų vertinimu, tai svarbus žingsnis, leisiantis sumažinti konkurencinius skirtumus tarp Lietuvos įmonių ir užtikrinti tinkamą ES teisės vykdymą.

„Darbuotojų migracijos ir komandiravimo apimtys Baltijos regione nuolat auga: Lietuvos verslininkai ieško verslo kontaktų kitose šalyse, dalyvauja viešuose pirkimuose ir atlieka darbus daugelyje ES šalių, todėl neišvengiamai susiduria su darbuotojų komandiravimo ypatumais užsienyje. Informacijos ir praktinių konsultacijų trūkumas buvo jaučiamas tiek iš darbdavių pusės, siekiant užtikrinti saugias darbo sąlygas, tiek iš komandiruojamų darbuotojų, siekiant ginti savo teises. Todėl šio naujo informacinio centro nauda Lietuvai yra akivaizdi“, – sakė Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) viceprezidentas Erlandas Mikėnas.

Darbuotojų migracijos ir komandiravimo apimtys Baltijos regione nuolat auga: Lietuvos verslininkai ieško verslo kontaktų kitose šalyse, dalyvauja viešuose pirkimuose ir atlieka darbus daugelyje ES šalių, todėl neišvengiamai susiduria su darbuotojų komandiravimo ypatumais užsienyje.

Darbas komandiruočių principu tampa vis populiaresnis. Kaip rodo praktika, Lietuvos darbdaviai aktyviai samdo darbuotojus vietos įmonėse ir siunčia juos į komandiruotes užsienyje arba pas darbdavį kitoje šalyje. Tokiu principu Lietuvoje dirba iš kitų šalių atvykę darbuotojai.

Šiuo metu daugiausia darbuotojų komandiruojama iš statybų ir transporto sektoriaus. Taip pat darbuotojų komandiravimas būdingas gamybos ir paslaugų (švietimo, socialinio darbo) bei verslo (administravimo, finansų) paslaugų sektoriams.  Jaučiama paklausa užsienio statybų, metalo konstrukcijų surinkėjų, laivastatybos, remonto ir elektros instaliacijos darbo rinkose.

„Dalis Lietuvos įmonių jau puikiai naudojasi komandiravimo praktika, o darbuotojai yra supažindinti su naujausiomis direktyvos redakcijomis bei jaučia jų naudą asmeniškai. Darbuotojų žinių komandiravimo klausimais sustiprinimas leidžia tiek pačiam darbuotojui jaustis tvirčiau, tiek darbdaviui įgyti didesnį konkurencinį pranašumą varžovų atžvilgiu, o tai yra ypač svarbu Lietuvai, kaip mažai ir atvirai ekonomikai, susiduriančiai su situacijomis, kai išorės nuosmukiai tampa tiesioginiais vietos ekonomikos stagnacijos šaltiniais“, – teigia LPK atstovai.

Šių metų kovo 8 d. Europos Komisija (EK) paskelbė pasiūlymą Europos Parlamento ir Tarybos direktyvai, kuria iš dalies keičiama ir papildoma 1996 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 96/71/EB dėl darbuotojų komandiravimo paslaugų teikimo sistemoje. Lietuvos darbuotojai ir darbdaviai, kuriems aktualūs komandiravimo klausimai, tikisi, kad vakar duris atvėręs informacijos centras padės platinti ir aiškinti informaciją apie šią direktyvą.

Pasak E.Mikėno, Lietuvos transporto ir vežėjų įmonėms labai aktualūs nauji EK pasiūlymai dėl darbuotojų komandiravimo direktyvos pakeitimų: „EK pateikti pasiūlymai dėl komandiravimo direktyvos keitimo kelia susirūpinimą Lietuvos įmonėms, teikiančioms paslaugas ES. Įgyvendinant principą „vienodas užmokestis už vienodą darbą toje pačioje vietoje“ pažeidžiamas laisvas paslaugų judėjimas, kuris yra vienas iš pagrindinių ES principų ir būtina sąlyga ES vidaus rinkoje. Darbo užmokesčio sulyginimas reiškia, kad bus praktiškai panaikinama kainų konkurencija paslaugų sektoriuje, o tai pašalins konkurencingumo veiksnius, kurie yra ES ekonomikos plėtros variklis“, – pabrėžia LPK viceprezidentas.

Darbo užmokesčio sulyginimas reiškia, kad bus praktiškai panaikinama kainų konkurencija paslaugų sektoriuje, o tai pašalins konkurencingumo veiksnius, kurie yra ES ekonomikos plėtros variklis.

Kaip pastebi E.Mikėnas, nauja EK siūloma tvarka turi protekcionizmo užuomazgų, o pagrindiniai pasiūlymai yra palankūs toms šalims, į kurias atvyksta pigesnė darbo jėga.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, 2014 m. duomenimis komandiravimo mastas sudarė 0,7 proc. visos ES darbo jėgos bei buvo 10,3 proc. didesnis lyginant su 2013 metais ir 44,4 proc. didesnis lyginant su 2010 metais. Komandiruojamų darbuotojų skaičius iš Lietuvos 2014 m., lyginant su 2010 m., išaugo net 111 proc. Daugiausia darbuotojų iš Lietuvos komandiruojama į Vokietiją, Norvegiją, Prancūziją.

Susijusios naujienos

Pristatyta ataskaita apie ES bendrosios rinkos ateitį

2024 04 19
Sara Kurfess Q3co1zoz6zi Unsplash (1)

LPK Prezidiumo posėdyje aptartas verslo finansavimas ir p...

2024 04 09
Img 6069

Vidmantas Janulevičius. Laukti negalima mažinti…

2024 04 08
Jose Martin Ramirez Carrasco 45sjajsjarq Unsplash
Archyvas, Darbo rinka, ekonomika, Eksportas, ES, Europos Komisija, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[3759],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Darbo rinka, ekonomika, Eksportas, ES, Europos Komisija, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="506">

Įrašykite paieškos frazę: