Lpk Logo Lt

LPK remia naują ES priemonę, skirtą apsaugoti valstybes nares nuo trečiųjų šalių ekonominės prievartos

2022 03 24

Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) pateikė savo poziciją dėl Europos Komisijos pasiūlytos priemonės dėl Sąjungos ir jos valstybių narių apsaugos nuo trečiųjų valstybių taikomos ekonominės prievartos. Didėjant geopolitinei įtampai, silpnėjant tarptautiniam bendradarbiavimui, o prekybai bei investicijoms tampant vis dažnesniu ginčų sprendimo ginklu, ekonominė prievarta tampa reiškiniu, nuo kurio apsaugoti savo interesus yra būtinos adekvačios priemonės.

„Kadangi iki šiol ES neturi teisinės priemonės, kuri būtų skirta ekonominei trečiųjų šalių prievartai atremti ir problemoms spręsti, mes labai palankiai vertiname Europos Komisijos pasiūlymą įdiegti naują ES priemonę, skirtą apsaugoti valstybes nares nuo trečiųjų šalių ekonominės prievartos. Lietuvos patirtis parodė, kad tokia priemonė yra svarbi ir reikalinga tokiais atvejais, kai trečioji šalis siekia paveikti ES valstybę ir priversti ją pakeisti politiką vienu ar kitu klausimu, įvedant prekybos ribojimus, kišantis į vertės kūrimo grandines, grasinant kitoms šalims nebendradarbiauti. Visi akivaizdžiai pamatėme, kokius ekonominius nuostolius patiria įmonės tokios ekonominės prievartos išdavoje,“- pabrėžė LPK viceprezidentas Arūnas Laurinaitis.

LPK mano, kad ES kovos su prievarta priemonei reikia tokios galingos ir efektyvios sprendimų priėmimo procedūros, veiksmingų ir patikimų atsakomųjų priemonių bei plačios, visapusiškos atsparumo struktūros, kad ji deramai atliktų atgrasymo funkciją.  Svarbu, kad priemonei įgyvendinti būtų kuo skubiau pasirengta ir ji būtų pradėta taikyti nuo pirmųjų jos priėmimo dienų.

Pasak A.Laurinaičio, pirmas svarbus žingsnis būtų žengtas, jeigu ES pasiųstų aiškų pasirengimo signalą ekonominiams partneriams visame pasaulyje.  Siekiant išvengti didesnės ekonominės žalos, svarbu, kad būtų užtikrintas efektyvus priemonės veikimas ir iki atsakomųjų priemonių priėmimo neužtruktų per ilgai  tyrimai dėl ekonominės prievartos bei derybiniai veiksmai su trečiąja šalimi. Trečiosios šalys neturi tikėtis, kad ES niekada nenaudos šios priemonės pilna galia, ir apsiribos tik ilgai trunkančiomis derybomis.

LPK atkreipė dėmesį, kad  pasiūlyme nėra pakankamai aptartas žalos atlyginimo kompensacinis mechanizmas ar išsireikalavimas verslo subjektams, kurie patyrė ekonominę trečiosios šalies prievartą.  Svarbu, kad ES būtų pasirengusi tartis su visais panašiai mąstančiais partneriais pasaulyje, kurie pripažįsta ekonominę prievartą kaip platesnio pobūdžio problemą ir derintų atitinkamai savo veiksmus.

Atsižvelgiant į žaibišką ES išorės aplinkos blogėjimo greitį ir skubų poreikį turėti apsaugos nuo ekonominės prievartos priemonę kuo greičiau, labai svarbu paspartinti EK pasiūlymo priėmimą ES Parlamente ir Taryboje, tikintis, kad priemonė išliks nesusilpninta.

Pasiūlymą priimti reglamentą dėl Sąjungos ir jos valstybių narių apsaugos nuo trečiųjų valstybių taikomos ekonominės prievartos Europos Komisija pateikė 2021 gruodžio 8 d.

Susijusios naujienos

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36

Indonezijos parlamentarai apsilankė Lietuvos pramonininkų...

2023 11 24
2023.11.23 In Parlamento Nariai Lpke 3 E1700813752707

Raginame eksportuotojus išsakyti poreikius dėl trūkstamų ...

2023 11 23
Adobestock 32789054 Scaled E1700734019261
Archyvas, Pranešimai žiniasklaidai, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[1730],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: