Lpk Logo Lt

LPK nariai: darbo jėgos trūkumas neleidžia įmonėms pilnai išnaudoti savo potencialo

2021 11 11

Antrame jungtiniame trijų LPK komitetų (Ekonomikos ir verslo aplinkos, Darbo ir socialinės politikos, žmogiškųjų išteklių bei Užsienio prekybos ir ES reikalų komitetų) posėdyje, skirtame migracijos / darbuotojų iš trečiųjų šalių įdarbinimo temai, buvo kalbama apie geresnę, efektyvesnę, lengvesnę darbuotojų iš trečiųjų šalių įdarbinimo politiką. Posėdyje dalyvavo Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius, Užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas ir ministerijos kanclerė Inga Černiuk, Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė, Seimo narys Justas Džiugelis.

Posėdyje LPK viceprezidentas Arūnas Laurinaitis pabrėžė, kad darbuotojų trūkumo statistika išlieka neraminanti: Užimtumo tarnyba skelbia, kad spalio 1 d. šalyje buvo registruota 195,2 tūkst. darbo neturinčių asmenų, o rugsėjo mėnesį buvo registruota 66,1 tūkst. darbo pasiūlymų, 2 proc. daugiau nei rugpjūtį. Atkreiptas dėmesys, kad darbo jėgos trūkumas neleidžia įmonėms pilnai išnaudoti savo potencialo, taip pat užkerta kelią net pradėti planuoti plėtrą. Darbo jėgos trūkumas neigiamai atsiliepia ir lietuviams darbuotojams, kurie ilgai išdirbę įmonėje turi tinkamų įgūdžių ir patirties, negali judėti karjeros laiptais aukštyn, nes nėra kam perimti jų vykdomų funkcijas.

Posėdyje dalyvavę LPK nariai pabrėžė, kad dėl darbuotojų iš trečiųjų šalių konkuruojame su kitomis šalimis ir šią konkurencinę kovą dėl talentų pralaimime: ne tik Lenkijoje procedūros pigesnės ir greitesnės, bet nuo sausio 1 d. Vokietija taip pat paprastina darbuotojų iš trečiųjų šalių įdarbinimo procedūras. Taigi, konkurencija taps tik aršesnė. Nors išduodama daug darbo vizų, bet mūsų biurokratinės procedūros tokios ilgos, kad žmonės nelaukia ir įsidarbina kitur, kaimyninėse šalyse.

„Neramina dar ir tai, kad dalis darbuotojų, įdarbinamų Lenkijoje, komandiravimo ar subrangos pagrindu dirba Lietuvoje. Tokiais atvejais mūsų Valstybės biudžetas praranda pajamas, kai tokie darbuotojai moka mokesčius Lenkijoje. Pritariame, kad reikia investuoti į aukštesnę pridėtinę vertę, bet tai turėtų būti paraleliai vykstantis procesas, neužkertantis veikti įmonėms, kurios šiuo metu ir suneša į biudžetą beveik penktadalį BVP. Pabrėžiame, kad šiuo metu net 78 proc. apdirbamosios gamybos sektoriaus vertės kuria žemos arba vidutinės-žemos pridėtinės vertės gamybos sektoriai, tokie kaip maisto pramonė, baldų pramonė, plastikų ir metalų pramonė“, – posėdyje kalbėjo LPK viceprezidentas.

LPK atliktos narių apklausos rodo, kad šiai dienai itin trūksta visų darbuotojų, ne tik aukštos kvalifikacijos. Neturėdamos pakankamai darbo jėgos įmonės negali vykdyti veiklos visu pajėgumu; planuoti plėtros; įmonėje dirbantys Lietuviai darbuotojai turi mažiau galimybių kilti karjeros laiptais, kadangi nėra kuo užpildyti žemesnių pozicijų. Lietuvos apdirbamosios gamybos sektorius sukuria maždaug penktadalį Lietuvos BVP (18 proc.). Pažangiųjų technologijų gamyba (žiniai: farmacijos pramonės ir elektronikos pramonė) sukuria tik maždaug 5 proc. visos apdirbamosios gamybos vertės, vidutinių-pažangiųjų (žiniai: chemijos pramonė, įrenginių, mašinų pramonė) – 17 proc., o net 78 proc. pramonės vertės toliau kuria žemos arba vidutinės-žemos pridėtinės vertės gamybos sektoriai, tokie kaip maisto pramonė, baldų pramonė, plastikų ir metalų pramonė. Panaši Lietuvos pramonės struktūra išlieka jau pastarąjį dešimtmetį. Todėl yra būtina užtikrinti galimybę išsaugoti įmonių gamybos apimtis, nes jos sukuria didžiausią pridėtinę vertę Lietuvos ekonomikai.

Posėdyje sutarta, kad vyks atskiri pasitarimai su URM ir VRM konfederacijos nariams aktualiais klausimais. Seimo narys J. Džiugelis pasiūlė inicijuoti darbo grupės prie Seimo valdybos sukūrimą, kuri vykdytų stebėseną ir spręstu klausimus, susijusius su migracija / darbuotojų iš trečiųjų šalių įdarbinimu. Taip pat darbą tęs darbo grupė prie LRV, kuri šiuo metu nagrinėja Verslo Tarybos pateiktus siūlymus dėl migracijos politikos ir darbuotojų įsivežimo iš trečiųjų šalių mechanizmo tobulinimo.

Susijusios naujienos

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36

Indonezijos parlamentarai apsilankė Lietuvos pramonininkų...

2023 11 24
2023.11.23 In Parlamento Nariai Lpke 3 E1700813752707

Raginame eksportuotojus išsakyti poreikius dėl trūkstamų ...

2023 11 23
Adobestock 32789054 Scaled E1700734019261
Archyvas, Pranešimai žiniasklaidai, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[1827],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: