Lietuvos statistikos departamento duomenimis, per pirmus keturis šių metų mėnesius apdirbamosios pramonės gamyba (be rafinuotų naftos produktų) siekė 4,5 mlrd. EUR – tai 5,8 proc. daugiau nei lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais. Didžiausias produkcijos augimas šių metų pradžioje fiksuojamas metalų, mašinų ir įrenginių pramonėje, kur produkcijos apimtys augo beveik 25 proc.  – pakilo nuo 747 mln. EUR iki  928 mln. EUR. Taip pat sparčiai augo ir elektronikos pramonė, kur užfiksuotas 16,4 proc. padidėjimas. Nedidelis sumažėjimas užfiksuotas tik maisto (-0,7 proc.) ir chemijos pramonėje (-1,9 proc.).  

Vienas iš pagrindinių produkcijos apimčių augimo faktorių yra eksportas. Lietuvos apdirbamoji pramonė užsienio rinkose realizuoja apie du trečdalius pagamintos produkcijos. Pirmąjį šių metų ketvirtį lietuviškos kilmės prekių eksportas, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, augo beveik 17 proc. Mašinų, mechaninių įrenginių bei elektronikos eksportas augo 20 proc. arba 41 mln. EUR. (daugiausiai augo eksportas į Rusiją (+4,3 mln. EUR), Jungtinę Karalystę (+3,6 mln. EUR) ir  Ukrainą (+3 mln. EUR). Elektronikos prekių eksportas augo  19 proc. (arba +25 mln. EUR) ir daugiausia buvo eksportuojama į Švediją. Eksportas į Švediją išaugo net  tris kartus (+25,6 mln. EUR), antroje ir trečioje vietose buvo Nyderlandai (+4 mln. EUR) ir Vokietija (+2 mln. EUR).

Tokiam produkcijos augimui įtakos turėjo ir kylančios produkcijos kainos.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) antrojo šių metų ketvirčio lūkesčių indekso duomenimis, plėtros tikimasi visuose pagrindiniuose apdirbamosios pramonės sektoriuose.  Daugiau nei 60 proc. visų apklausoje dalyvavusių pramonės įmonių vadovų tikisi padidinti pagaminamos produkcijos kiekį, o dar beveik 28 proc. išlaikyti tokį patį lygį kaip ir anksčiau. Jų teigimu, tikėtis tokių rezultatų pirmiausia leidžia didesnis stabilumas užsienio rinkose.

Augant pagaminamos produkcijos apimtims, kyla ir apdirbamosios pramonės gamybinių pajėgumų panaudojimo lygis. Šių metų balandžio mėnesį apdirbamosios pramonės įrenginių išnaudojimo lygis pasiekė rekordines aukštumas ir pakilo iki 77,1 proc. – tai aukščiausias rodiklis per visą istoriją ir 1,3 procentinio punkto daugiau nei tuo pačiu metu praėjusiais metais.

Aukščiausią gamybinių pajėgumų panaudojimo lygį demonstruoja chemikalų ir chemijos produktų bei baldų gamyba. Įrenginių apkrovimas šiuose sektoriuose viršija 80 proc. Kiti sektoriai taip pat atskleidžia didesnių investicijų į modernizaciją poreikį. Daugelyje apdirbamosios pramonės sektorių: drabužių, metalų, plastikų, tekstilės bei medienos gamybos įrenginių užimtumas jau viršija 75 proc. ir artėja prie 80 proc. ribos.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos kas ketvirtį atliekamos apdirbamosios pramonės įmonių vadovų apklausos rodo, kad viena pagrindinių priežasčių,  kodėl įmonės delsia investuoti į gamybinių įrenginių atnaujinimą – bandymas maksimaliai išnaudoti turimus gamybos pajėgumus.

Sparčiai kylant įrenginių panaudojimo lygiui, augančių atlyginimų kontekste įmonės bus priverstos investuoti į darbo našumą. LPK duomenimis,  antrąjį šių metų ketvirtį daugiau nei 47 proc. įmonių vadovų ketina didinti investicijas ir didžiausia dalis investicijų bus nukreipta į įmonių modernizaciją ir gamybinių pajėgumų didinimą.

Pranešimas su detaliais grafikais.

 

FACEBOOK

Artimiausi renginiai