Lpk Logo Lt

Pabrėžiama socialinių partnerių ir pilietinės visuomenės dalyvavimo nacionalinių planų rengime svarba

2021 03 29

Lietuvos nariai Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitete, atstovaujantys darbdavių, darbuotojų bei nevyriausybines organizacijas šioje ES institucijoje, kovo 29 d. surengė diskusiją-konsultaciją dėl Nacionalinio ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (NEGADP). Tokiu būdu siekiama suaktyvinti valstybinių institucijų dialogą su socialiniais partneriais bei pilietine visuomene, susipažinti su nacionalinio plano projektu, atitinkamų ministerijų pasiūlymais, investiciniais prioritetais, išsakyti savo požiūrį, pateikti pastabas ir pasiūlymus šiame plano rengimo etape. Diskusija surengta likus vienam mėnesiui iki Nacionalinio ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (NEGADP) pateikimo Europos Komisijai termino.

Pagal šį planą Lietuvai iš viso yra numatyta 2,225 mlrd. eurų dotacijoms ir iki 3 mlrd. eurų paskoloms.

 „Tai yra didelės papildomos lėšos Lietuvai, kurios suteikia neeilinę galimybę įgyvendinti būtinus pokyčius: atgaivinti po pandemijos ekonomiką ir transformuoti svarbiausius sektorius – švietimo, sveikatos, socialinės pagalbos ir kt. Labai svarbu šias lėšas panaudoti esminei transformacijai, investuojant į švarios energijos gamybą bei energijos efektyvų vartojimą, žiedinę ekonomiką bei skaitmeninimą. Suprantama, kad NEGAD planas bus vienu iš finansinių šaltinių įgyvendinant Vyriausybės priemonių planą bei 2021-2030 m. Nacionalinį pažangos planą, o tai turėtų būti ne tik galimybė politikams realizuoti savo deklaruotus tikslus, bet ir atliepti visuomenės lūkesčius. Tikime, kad lėšos bus panaudotos tiesiogiai su pandemija susijusioms ekonominėms bei socialinėms pasekmėms švelninti bei investicijoms į ateitį, o ne biudžeto skylėms lopyti“, – sako Lietuvos pramonininkų konfederacijos generalinis direktorius Ričardas Sartatavičius.

558-ojoje plenarinėje sesijoje Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESRK) priėmė rezoliuciją dėl organizuotos pilietinės visuomenės dalyvavimo rengiant nacionalinius gaivinimo ir atsparumo planus, kurie šiuo metu formuojami visose valstybėse narėse. Rezoliucijos išvadose pabrėžiama, kad daugumos valstybių narių planai kol kas toli gražu nėra patenkinami, lyginant su pagrįstais pilietinės visuomenės poreikiais ir su Reglamente dėl NEGADP išdėstytomis sąlygomis. Didelė dalis išvadų buvo vienareikšmės – daugumoje valstybių narių socialinių partnerių ir pilietinės visuomenės dalyvavimas ir įtraukimas nėra patenkinami.

Tuo tarpu Europos Parlamento ir Tarybos, o taip pat ir Komisijos dokumentuose pabrėžiama socialinių partnerių ir pilietinės visuomenės dalyvavimo nacionalinių planų rengime svarba. EESRK kovo mėn. plenarinėje sesijoje dalyvavęs EK vykdantysis viceprezidentas V. Dombrovskis taip pat pabrėžė, kad derinant planus šalių bus klausiama, kaip planai atitinka ir dera su socialinių partnerių ir pilietinės visuomenės lūkesčiais.

„Lietuvoje tam tikros diskusijos dėl NEGAD plano jau vyko socialinių partnerių iniciatyva, o taip pat buvo organizuotos pirminės diskusijos Vyriausybės bei ministerijų lygiu, kuriose buvo pateikta tuo metu turima informacija. Remdamasis Lietuvos pramonininkų konfederacijos, o taip pat ir kitų socialinių partnerių patirtimi, galiu teigti, kad konsultacijų iki šiol buvo per mažai. Todėl tikimės, kad ši mūsų iniciatyva surengti plataus masto diskusiją-konsultaciją užpildys tam tikras spragas“, – teigia Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto narys, LPK generalinio direktoriaus pavaduotojas Gintaras Morkis.

Reaguojant į COVID 19 pandemijos žalą ekonomikai ir socialinėms sferoms ir siekiant padėti atitaisyti pandemijos pasekmes ES institucijos ir Valstybės narės susitarė dėl ekonomikos gaivinimo plano ir priemonių, turinčių padėti valstybėms narėms išbristi iš krizės. Ir ne tik.  Tuo pačiu numatyta padėti pamatus moderniai ir tvaresnei Europai.

Iš Europos ekonomikos gaivinimo priemonės „Next Generation EU“, numatyta 750 mlrd. EURŲ, kurios dėka Europa po COVID-19 pandemijos turėtų ne tik sėkmingai atkurti ekonomiką, bet ir tapti žalesnė, labiau skaitmeninė, atsparesnė sukrėtimams, geriau prisitaikiusi prie būsimų iššūkių.

2021 m. vasario 11 d. buvo patvirtintas Europos Tarybos reglamentas dėl Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (EGADP), mums žinomas anglišku pavadinimu Recovery ir Resileince Facility. Šiai priemonei numatyta 672,5 mlrd. €, kuri yra „Next Generation EU“ (NGEU) priemonės pagrindas.

Susijusios naujienos

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36

Indonezijos parlamentarai apsilankė Lietuvos pramonininkų...

2023 11 24
2023.11.23 In Parlamento Nariai Lpke 3 E1700813752707

Raginame eksportuotojus išsakyti poreikius dėl trūkstamų ...

2023 11 23
Adobestock 32789054 Scaled E1700734019261
Archyvas, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[2023],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: