Lpk Logo Lt

Nauji mokslo metai darbe. Darbdavio patarimai darbuotojui (II)

2016 11 02

Naujų mokslo metų pradžia simboliška ir svarbi ne tik mokinukams, bet ir visoms besimokančioms, tobulėjančioms, į gyvenimą kaip į mokyklą žvelgiančioms asmenybėms. Pasitikrinkite, ar turite šias asmenines savybes ir įgūdžius, leisiančius greičiau pasiekti geresnių profesinių rezultatų.

Koncentracija.

Kur mūsų dėmesys, ten nukreipiama ir mūsų psichinė energija. O kur psichinė energija, ten ir bus rezultatas (kokybė lygi 100 proc. dėmesio). Tinkama koncentracija tokia, kai įsigilinus į darbą negirdimi šalia plepantys kolegos, pypsintys telefonai ir pan. Yra paprastas dėmesio išlaikymo testas: ant balto lapo nupieškite pusės centimetro diametro juodą tašką ir fiksuokite laiką, kiek gebate į jį žiūrėti, nematydami nieko kito – balto lapo ar to, kas už jo. Šnekėjimas darbo metu niekaip nedera su reikiama koncentracija. Asmeniškai manau, kad darbo metu kalbėti galima tik tuomet, kai dirba rankos, o galva laisva. O jei dirbama galva, tai tą akimirką, kai dėmesys nuėjo į pašnekovą, atsakinėjant į laišką ar dirbant su duomenimis, rankos rašo kažką iš inercijos, toje vietoje lauk klaidos, panašiai krenta rezultatyvumas, kai darbas nuolat pertraukiamas tam, kad persimestumėte su kolegomis replikomis, pasitikrintumėte socialinius tinklus. Patikrinta. Teisingas darbo režimas yra koncentracijos periodus kaitalioti su atsipalaidavimo, analogiškai kaip krepšinio aikštelėje. Varžybų metu siekiant rezultato būtinas susitelkimas, tempas, kryptingumas, tikslingumas, perduodant kamuolį niekas nesustoja aptarti naujos varžovo šukuosenos, tam yra pertraukėlės.

Planavimas.

Pasiskirstyti darbą porcijomis kas dieną, pasiliekant laiko manevruoti susidūrus su nenumatytais atvejais. Kartais labai didelė ir kompleksinė užduotis veikia gniuždančiai, tad lieka žmogiška pagunda ją tempti „iki paskutinės nakties“. Man gerai padeda mintis, „kad ir didelį dramblį galima suvalgyti mažomis porcijomis“, vieną po kitos, diena po dienos, taigi išskaidyti užduotį į daug etapų ir priskirti kiekvienai porcijai tarpinius terminus. Taip pat sveika pradėti nuo sunkiausių, nemaloniausių užduočių, kad jos nebeveiktų savo gniuždančiu svoriu.

Kiekviena diena atsineša savo dienos iššūkius, problemas ir idėjas, tad jei pasiduosim pagundai nebaigti tos dienos darbų ir jie nusikels rytdienai, tai vogsim energiją iš rytdienos, dirbdami vakarykščius darbus. Mūsų tikslai arba nusikels tolyn, arba jiems neliks tiek energijos ir laiko, kad juos realizuotume taip, kaip sumanėme.

Punktualumas.

Gavę užduotį labai atsakingai įsivertinkite, kiek jums reikės laiko jai atlikti ir ar telpate į nurodytus laiko rėmus. Jei matote, kad nespėjate pateikti laiku, sakykite iš karto, kai kyla tokia grėsmė, kad vadovas turėtų manevravimo laisvę įjungti kitą komandos narį į komandą ir pan. Nieko nėra baisiau, kai darbuotojas atėjus terminui darbo nepadaro ir ima teisintis, taip jis paveda sako kolegas ir visą įmonę. Kokybė – tai reikiamu laiku, sutarta apimtimi pateiktas darbas.

Niekam nereikia tobulo kalėdinio atviruko per Velykas. Jūsų tikslas – labai atsakingai įsivertinti savo pajėgumą ir suprasti, kad klientui ir darbdaviui į kokybiško darbo sąvoką įeina ir atlikimas reikiamu laiku.

PRO-aktyvus elgesys versus RE-aktyvus elgesys.

Visų pirmiau išvardytų gebėjimų padeda siekti proaktyvus elgesio modelis. Kai savo darbe išsigryniname prioritetinius darbus, norimą pasiekti rezultatą, aiškų terminą ir savo darbą organizuojame taip, kad kas dieną planingai pasistūmėtume to tikslo link ir, jei lieka laiko, darytume visą kitą. Reaktyvus elgesys – kuomet mūsų darbo dieną sudaro reagavimas į visas ateinančias užklausas, skambučius, skubiausius darbus, labiausiai rėkiančius ir dėmesio reikalaujančius kolegas ar maloniausius dirgiklius (socialinių tinklų pypsėjimus), taip išsibarstę nebeturime nei jėgų, nei laiko svarbiausiems darbams.

Atidumas detalėms, pedantiškumas.

Nėra nesvarbių dalykų. Geriausia ne vertinti svarbus-nesvarbus, o nusistatyti viską daryti vienodai kruopščiai ir atidžiai. Toks įgūdis mažuose dalykuose pravers ir dideliuose.

Savo darbo struktūravimas.

Kad ir pagal visiems žinomą formulę: svarbūs-skubūs, svarbūs-neskubūs, nesvarbūs-skubūs, nesvarbūs-neskubūs.

Atsakomybė.

Sakoma, vien šios savybės pakanka atskirti gerą specialistą nuo prasto.

Suaugęs žmogus prisiima atsakomybę už savo gyvenimą, taip pat už savo šeimą, už savo atliekamą darbą – tai brandos požymis. Vėliau jis jaučiasi atsakingas už savo socialinę aplinką, jaučiasi atsakingu savo valstybės piliečiu. Atsakomybė prasideda nuo mažų dalykų, pirmiausia reikia būti atsakingam už savo žodžius: mano žodis – mano parašas. Būti vieningam savo žodžiais, veiksmais ir poelgiais – tai puiki investicija į ateitį formuojant žmogaus, kuriuo galima pasikliauti, reputaciją.

Perfekcionizmas.

Tobulėjantis žmogus visada iš savęs reikalauja geriausio rezultato, ir tai tampa įpročiu. Darbai turi būti daromi ne dėl pliusų ataskaitoje.

Iniciatyvumas.

Darbdaviai pastebi, vertina ir skatina tuos, kurie pirma patys stengiasi duoti įmonei – iniciatyvą, idėją, sirgimą už komandą ir rezultatus, atsakomybę. O tada jau darbdavys tas pastangas atlygina. Dažnai darbuotojas žiūri, ką gausiu. Ir jei gausiu – tada gal jau duosiu. Toks modelis niekada nesuveikia jokiame darbe.

Užsispyrimas, tvirta valia.

Sakoma, kiekvienas darbas kartu su savimi atsineša dvi jėgas – vienas, padedančias siekti tikslo, kitas priešpriešines, trukdančias jo siekti (siekiantiesiems tikslo tenka susidurti su išorinėmis priežastimis: ligomis, techniniais gedimais, kolegų aplaidumu, įveikti vidines – tingulį, inertiškumą, nenorą išeiti iš komforto zonos ir pan.). Sakoma, kad tvirta asmenybė yra stipresnė už tas priešpriešines jėgas ir, nepaisydama jokių aplinkybių, pasiekia tikslą. Tuo tarpu silpna už jų slepiasi, žerdama pasiteisinsimus, kodėl tikslas nepasiektas. Pasauliui nereikia pasiteisinimų, kodėl kažkas nepadaryta, klientui nereikia pasiteisinimų, vadovui nereikia pasiteisinimų, visiems reikia reikiamo rezultato reikiamu metu. Jei vienas žmogus negeba to daryti, bus pakeistas gebančiu.

Meilė tam darbui, kurį tuo metu darai.

Sakoma: jei negali dirbti savo mylimo darbo, tai pamilk tą, kurį tuo metu darai. Čia slypi viskas: ir perfekcionizmas, ir kūrybiškumas, ir koncentracija, ir visi kiti pirmiau suminėti dalykai.


Kitos straipsnių ciklo dalys:


Straipsnį parengė vertimų biuro „Ars libri“ direktorė Giedrė Liutkevičiūtė.  

ArsLibri_GM2Informaciją parengė UAB „Ars libri“, aukščiausios kvalifikacijos ekspertų, vienijamų tų pačių vertybių – meilės savo darbui ir savo kalbai – komanda, vertimo ir vertėjavimo paslaugas valstybės ir verslo lyderiams teikianti jau kone 20 metų. 

Mūsų verslo stabilumo garantas – partnerystės su įvairių verslo sričių lyderiais patirtis, bekompromisis ir sisteminis požiūris į kokybę, empatija užsakovo poreikiams. Taip pat nuolatinis vidinis siekis tobulėti kaip asmenybėms ir kaip profesionalams, kartu tobulinant visą organizaciją bei dalijantis savo patirtimi su visa profesine aplinka prisidėti prie aplinkos, kurioje dirbame, tobulėjimo mūsų profesinės kompetencijos srityje. 

Daugiau informacijos www.arslibri.lt ir vertimai@arslibri.lt

Susijusios naujienos

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36

Indonezijos parlamentarai apsilankė Lietuvos pramonininkų...

2023 11 24
2023.11.23 In Parlamento Nariai Lpke 3 E1700813752707

Raginame eksportuotojus išsakyti poreikius dėl trūkstamų ...

2023 11 23
Adobestock 32789054 Scaled E1700734019261
Archyvas, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[3535],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: