Lpk Logo Lt

G. Morkis: „Brexit“ – pradžios pabaiga arba pabaigos pradžia?

2020 01 31

Sausio 31 d. paskutinė Jungtinės Karalystės (JK) narystės Europos Sąjungoje (ES) diena. Europos Parlamentas patvirtino JK pasitraukimo iš ES susitarimą. Vasario 1 d. JK bus išstojusi ir taps trečiąja šalimi ES ir valstybių narių santykių su išoriniu pasauliu kontekste. ES ir JK santykiai įžengia į naują etapą.

ES, o tame tarpe ir Lietuvos pramonės bei verslo bendruomenė, visada sakė, jog vienintelis sklandaus pasitraukimo būdas yra pasitraukimas su sutartimi ir pereinamuoju laikotarpiu. Susitarimas pagaliau patvirtintas, JK išstoja su sutartimi. Vasario 1 d. prasidės pereinamasis laikotarpis, per kurį viskas daugmaž liks kaip buvę: veiks vidaus rinkos taisyklės prekių, paslaugų, kapitalo ir žmonių judėjimo srityse, tie patys ES reglamentai ir kiti teisės aktai. Tuo pačiu laukia derybos dėl ateities santykių, tarp jų ir prekybinių, kurios bus sunkios ir greičiausiai – ilgos.

Pereinamasis laikotarpis galės būti pratęstas, jei abi pusės sutars, nors JK vadovybė kol kas net nesvarsto tokio varianto. Galutiniam susitarimui reikės valstybių narių ir Europos Parlamento pritarimo. Birželį planuojamas ES ir JK viršūnių susitikimas, tada ir bus matyti, ar yra šansų iki metų pabaigos sudaryti susitarimą dėl būsimų santykių.

Ekspertai mano, kad nėra jokių šansų per likusius mėnesius susitarti dėl daugybės svarbių klausimų, turint omenyje ne tik derybininkų darbą, bet ir didžiulį įvairių politinių ir visuomeninių sluoksnių spaudimą, tiek iš ES pusės, tiek ir iš JK pusės. Derybos dėl ateities santykių apims daugybę sričių, pradedant saugumo klausimais ir baigiant prekyba. Derybos dėl laisvos prekybos susitarimų su tokiomis ekonomiškai išsivysčiusiomis šalimis kaip Pietų Korėja, Kanada, Japonija vyko ne vienus ir ne dvejus metus.

Kokių ateities santykių reikia verslui. Tiek ES, tiek JK pramonė ir verslas dar derybų dėl išstojimo sutarties metu yra ne kartą pareiškęs, jog JK yra ir turi likti svarbi ekonominio bendradarbiavimo ir prekybos partnerė. Naujo ir tvaraus tipo santykių užmezgimas yra abiejų interesas. Laisvos prekybos sutartis tarp dviejų partnerių, o ne PPO taisyklių ir tarifų ar netarifinių barjerų pagrindais, turėtų būti grįsti ateities prekybiniai santykiai.

ES verslas sieks, kad būsimi ES ir JK santykiai būtų kiek įmanoma glaudesni ir nuoseklesni. Abu partneriai taip pat turėtų dirbti kartu daugiašaliu pagrindu abipusio intereso prekybos ir užsienio politikos klausimais.

Tuo pačiu, dabar svarbu visoms likusioms 27 valstybėms susitelkti, stiprinti vidaus rinką, ekonominę ir pinigų sąjungą ir visa tai, kas padeda kurti pridėtinę vertę Europos Sąjungoje. Apibrėžti ir įgyvendinti tikrai nuoseklią ir į išorę orientuotą pasaulinę strategiją, turinčią tvirtą ekonominį ramstį. ES išorės santykiuose, saugumo politikoje ir derybose dėl prekybos ir investicijų susitarimų turi kalbėti vienu tvirtu balsu.

Gintaras Morkis yra Lietuvos pramonininkų konfederacijos Vykdomojo direktoriaus pavaduotojas ir LPK atstovas prie tarptautinių organizacijų

Susijusios naujienos

LPK Prezidiumo posėdyje aptartas verslo finansavimas ir p...

2024 04 09
Img 6069

E. Stonkutė: Kinijos iššūkis Europai

2024 03 27
Egle Stonkute 2 Scaled 1

Reformų Barometras 2024: pesimistinis Europos konkurencin...

2024 03 20
Reform Barometer Cover Page Lpk
Archyvas, Brexit, ES, lpk, LPK nariams aktualu, Verslas, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[2468],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Brexit, ES, lpk, LPK nariams aktualu, Verslas, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="503">

Įrašykite paieškos frazę: