Lpk Logo Lt

Ekonominės diplomatijos taryba aptarė Lietuvos dalyvavimo pasaulinėse vertės grandinėse galimybės

2020 07 23

Liepos 23 d. jubiliejiniame X-ajame Ekonominės diplomatijos tarybos (EDT) posėdyje išskirtinis dėmesys buvo skirtas verslo inicijuotai strateginei diskusijai apie Lietuvos verslo dalyvavimą pasaulinėse vertės grandinėse, su tuo susijusius iššūkius, priklausomybes ir galimybes.

„Visas verslas pajuto COVID-19 pandemijos poveikį. Ypatingi pokyčiai šiuo metu vyksta trumpinat vertės grandines. Sveikiname EDT inicijuotą diskusiją, kuri yra ypatingai svarbi, nes Europos Komisija inicijavo ES prekybos politikos peržiūrą. Tik bendroje valstybės institucijų ir verslo diskusijoje galime suformuoti Lietuvos poziciją, kuri atspindėtų mūsų verslo interesus ir prisidėtų prie Lietuvos konkurencingumo stiprinimo,“ – posėdyje pabrėžė Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius.

V. Janulevičius pažymėjo, kad dabar jau matome realias galimybes perkelti Europos gamybą iš Azijos regiono į Europą.

„Turime sukoncentruoti visas ekonomines ir paskatų priemones, kad Lietuva maksimaliai išnaudotų šias galimybes ir prisivilioti įmones, kurios siekdamos supaprastinti ir diversifikuoti tiekimo grandines, gamybą planuoja perkelti į Europą. Dabar jau yra prasidėjusi labai intensyvi konkurencinė kova ir mes konkuruojame su Čekija, Lenkija ir Rumunija, kurios su daug didesniu gyventojų skaičiumi gali pasiūlyti jiems palankesnes sąlygas. Bet mes galime konkuruoti kvalifikacija ir kompetencijomis, todėl šiandien ypač svarbu vėl grįžti prie specialistų rengimo ir visos švietimo sistemos reformų klausimo. Prisitraukti įmones galėsime tik tada, jeigu tam bus parengta infrastruktūra ir kvalifikuoti žmones. Prieiga prie kapitalo, kryptingos investicijos į perspektyvias pramonės šakas sukurtų konkurencinį pranašumą prieš kitas valstybes,“ – sakė LPK prezidentas.

Nors, pasak V. Janulevičiaus, gamybos pajėgumų iš Azijos perkėlimas į Europą nebus greitas ir paprastas, ypač kalbant apie didžiųjų ekonomikų, tokių kaip Vokietija, prekinių ženklų gamybos grįžimą į Europą, bet su valstybės pagalba per Ateities ekonomikos DNR plano lėšas, ekonomikos skatinimo priemonių paketus, užsienio investicijas Lietuvoje, paramą iš ES fondų – yra visos galimybės didinti produkcijos vertę ir tapti konkurencingais. V. Janulevičius pažymėjo, kad ES laisvosios prekybos susitarimų tinklas taip pat mums suteikia naujas galimybes – praėjusiais metais įsigaliojusi tokia sutartis su Japonija dabar yra išskirtinai palanki mūsų verslui.

„Turime nepamiršti, kad Japonijos vyriausybė subsidijuoja dalies gamybos perkėlimą į ES, todėl turime nepraleisti galimybių pasinaudoti i tokiomis palankiomis sąlygomis ir atkelti gamybą į Lietuva,“ – pastebėjo LPK prezidentas.

EDT posėdyje dalyvavęs buvęs LPK prezidentas Robertas Dargis pabrėžė, kad Lietuvoje gaminamų produktų vertei didinti būtina valstybės pagalba sukuriant visą valstybės sistemą, centrą, kuris koordinuotų vertės kūrimo procesą – t.y. rūpintųsi investicijų pritraukimu į Lietuvą, koordinuotų švietimo sistemą, auginančią aukštos kvalifikacijos kūrėjus, būtų sutvarkyta migracijos sistema, užtikrintų įvairių kvalifikacijų darbuotojų dalyvavimą darbo rinkoje ir integraciją, būtų užtikrinta prieiga prie finansų.

Posėdyje dėmesys buvo skirtas ir eksporto klausimams. Pabrėžta prioritetinių rinkų peržiūros svarba, kalbėta apie tai, kad ir atsižvelgiant į identifikuotas prioritetines rinkas yra būtina galvoti apie konkrečias paramos priemones eksporto skatinimui ir žmogiškojo potencialo didinimą prioritetinėse eksporto valstybėse. Lietuvos eksportas balandžio mėn. sumažėjo 21 proc. Europos Komisija prognozuoja, kad 2020 m. pasaulio prekyba gali susitraukti iki 16 proc., o ES prekių ir paslaugų eksportas į trečiąsias šalis susitrauks iki 15 proc. Todėl būtinas valstybės dėmesys ir pagalba, padedant įmonėms atstatyti prarastas eksporto apimtis ir ne tik išlaikyti esamas pozicijas dabartinėse eksporto rinkose bei pasaulinėse vertės grandinės, bet ir jas sustiprinti, tokiu būdu padidinant tiek eksporto apimtis, tiek vertę.

Posėdyje dalyvavo užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius, Vyriausybės vicekancleris Lukas Savickas, susisiekimo bei švietimo ministerijų viceministrai, asocijuotų struktūrų ir kitų institucijų vadovai.

Susijusios naujienos

LPK narių vadovai susitiko su pirmininkaujančios ES Taryb...

2024 03 14
Pro 0bqoamhw

V. Janulevičius: Palūkanų normų mažinimo miražas – labai ...

2024 02 28
Dsc 7922

Europos pramonės lyderiai įvardijo 10 skubių veiksmų ES k...

2024 02 27
Antwerpdeclarationinsidenews 1024x683
Archyvas, EDT, ES, konkurencingumas, lpk, Pranešimai žiniasklaidai, Verslas, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1710402802,"lang":"lt","post__not_in":[2308],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, EDT, ES, konkurencingumas, lpk, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Verslas, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="502">

Įrašykite paieškos frazę: