Lpk Logo Lt

Lietuvos verslo taryba: siekiant kurti gerovės valstybę Lietuvoje, būtina ieškoti būdų įtampai tarp visuomenės, verslo ir valdžios išsklaidyti

2017 12 01

Šalies verslo, visuomenės ir valstybės atstovai linkę nepasitikėti vieni kitais, ir tarp šių grupių tvyranti įtampa – vienas didžiausių iššūkių gerovės valstybei Lietuvoje kurti. Siekiant šią įtampą mažinti, būtina ne tik skatinti atvirą dialogą tarp visų minėtų grupių, bet ir aktyviau demonstruoti geruosius pavyzdžius, iliustruojančius pažangą, kurios galima pasiekti veikiant drauge. Tokios mintys skambėjo didžiausias šalies verslo organizacijas vienijančios Lietuvos verslo tarybos iniciatyva gruodžio 1 d. Seime vykusioje konferencijoje-diskusijoje „Atsakingas verslas – visuomenės gerovės pagrindas“.

Konferencijoje dalyvavę įmonių ir verslo asociacijų, nevyriausybinių organizacijų atstovai, politikai diskutavo apie būdus telkti verslą ir visuomenę bei skatinti gyventojų, verslininkų ir valdžios tarpusavio pasitikėjimą bei paramą valstybei būtinoms reformoms.

„Tenka pripažinti, kad Lietuvos visuomenė gyvena nuolatiniame konflikte, kur nuolat pabrėžiama priešprieša tarp visuomenės, verslo ir politikų interesų. Daugelis tokių konfliktų neretai kurstomi dirbtinai, ir įtampa kuriama siekiant siaurų ir trumpalaikių vienos ar kitos grupės tikslų. Deja, ši įtampa gerokai apsunkina dialogą valstybėje ir kliudo priimti visiems svarbius strateginius sprendimus, būtinus tolesnei visuomenės raidai ir ekonomikos augimui užtikrinti“, – konferencijoje kalbėjo Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis.

Tarp tokių dėl nepasitikėjimo ir įtampos stringančių sprendimų konferencijos dalyviai minėjo užsitęsusias diskusijas dėl „Sodros“ įmokų lubų įvedimo, švietimo ir mokesčių sistemos reformų, darbo santykių reguliavimo.

„Naujojo Darbo kodekso priėmimo ir įsigaliojimo procesas akivaizdžiai iliustravo visuomenėje gają „mes“ ir „jie“ kalbėseną, bandymus supriešinti darbo vietų kūrėjus ir darbuotojus, užmirštant, kad tiek vieni, tiek kiti, tiek ir valstybė yra suinteresuoti darbo vietų kokybės ir pasiūlos augimu. Panaši retorika vyravo ir diskusijose dėl „Sodros“ lubų įvedimo. Tai ne tik kliudo ekonomikos raidai, bet ir siunčia neigiamą signalą užsienio investuotojams, kurie politinį nestabilumą ir stringančias strategines reformas įvardija kaip vienus svarbiausių veiksnių, mažinančių Lietuvos patrauklumą investicijoms“, – pažymėjo Rolandas Valiūnas, asociacijos „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininkas.

Lietuvos verslo tarybos inicijuotoje diskusijoje dalyvavo verslo Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijos generalinė sekretorė Gintarė Guzevičiūtė, ekonomistas Paulius Kunčinas, Seimo Audito komiteto pirmininkė Ingrida Šimonytė, Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius, UAB „Intersurgical“ vadovas Sigitas Žvirblis, AB „Grigeo“ vadovas Gintautas Pangonis, WIX vadovė Lietuvoje Monika Laukaitė.

Konferencijos-diskusijos dalyviai sutarė, kad siekiant užkirsti kelią konfliktams tarp visuomenės, verslo ir valdžios, būtina didinti verslo ir nevyriausybinio sektoriaus bendradarbiavimą, išmokti spręsti problemas kolektyviai, klijuoti mažiau etikečių ir kartu ieškoti būdų kurti vertę, siekti mažiau heroizmo, daugiau stabilumo. Taip pat svarbu siekti, kad Lietuvoje turėtume kuo daugiau kvalifikuotų darbuotojų, didesnę viduriniąją klasę, todėl švietimas turėtų būti prioritetas. Verslininkai galėtų dažniau persėsti ant dviračio, o mokesčių vengimas visuomenėje turėtų tapti gėdingas.

„Konfliktas gali būti progreso variklis, tačiau įsisenėjęs konfliktas tarp verslo ir visuomenės veda į stagnaciją. Turime kartu pripažinti, kad visa valstybė kenčia dėl šio konflikto. Jeigu mes galvojame apie valstybės ateitį, tai turime keisti visuomenės požiūrį į verslą, reikia keisti viešojo sektoriaus žmonių požiūrį į verslą. Jau mokykloje turime keisti požiūrį į verslą, kad vaikai suvoktų, kad individuali saviraiška ir ekonominis valstybės pamatas yra stiprus verslas. Ne geros žinios garantuoja tavo gerbūvį, o idėjos ir gebėjimas jas įgyvendinti. Mes turime keisti mokytojų, akademinės bendruomenės požiūrį – iš esmės mes turime ieškoti daug daugiau sąlyčio taškų ir tas siekis turi būti abipusis. Bendradarbiavimas ir dialogas – teisingas kelias” apibendrino Alvydas Žabolis, Darbdavių konfederacijos viceprezidentas.

Lietuvos verslo tarybą įsteigė asociacija „Investors‘ Forum“, Lietuvos pramonininkų konfederacija, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija bei Lietuvos darbdavių konfederacija. Tarybos tikslas – sutelkti asocijuotų verslo struktūrų patirtį, žinias ir kompetenciją bei LR Vyriausybei bei Seimui teikti subalansuotus pasiūlymus, kurie padėtų valstybei išlaikyti ekonomikos augimą, gerinti verslo sąlygas, didinti konkurencingumą bei formuoti palankią investicinę aplinką.

Susijusios naujienos

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36

Indonezijos parlamentarai apsilankė Lietuvos pramonininkų...

2023 11 24
2023.11.23 In Parlamento Nariai Lpke 3 E1700813752707

Raginame eksportuotojus išsakyti poreikius dėl trūkstamų ...

2023 11 23
Adobestock 32789054 Scaled E1700734019261
Archyvas, Atsakingas verslas - šalies gerovė, Pranešimai žiniasklaidai, Verslo ir politikų dialogas, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[3194],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Atsakingas verslas - \u0161alies gerov\u0117, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Verslo ir politik\u0173 dialogas, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: