Lpk Logo Lt

Europos pramonės lyderiai: ekonominė pažanga, konkurencingumas, didesnis užimtumas ir augantis darbo našumas yra socialinės gerovės pagrindas

2017 12 05

Š. m. gruodžio 1 d. Taline susirinkę Europos pramonės konfederacijos BusinessEurope nariai, ES valstybių pramonės organizacijų vadovai, susitiko su ES Tarybai pirmininkaujančios Estijos prezidente J.E. p. Kersti Kaljulaid ir Parlamento pirmininku p. Eiki Nestor, kuriems pristatė verslo rekomendacijas gruodžio 14-15 d. Europos vadovų tarybai. ES šalių verslo lyderiai taip pat priėmė deklaraciją, kuria išreiškė paramą Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) ir jos ginčų sprendimo sistemos stiprinimui.

Lietuvos pramonininkų konfederacijai (LPK) atstovavęs viceprezidentas, Global BOD Group valdybos pirmininkas, p. Vidmantas Janulevičius, teigė: „Įmonių gebėjimas diegti inovacijas, užtikrinti augimą ir darbo vietų kūrimą galėtų būti dar labiau sustiprintas, jei ES ir valstybės narės įgyvendintų sąlygas verslui gerinančias reformas, sustiprintų ES vidaus rinką ir ekonominę ir pinigų sąjungą, sudarytų sąlygas pramoninės bazės vystymui, gerintų sąlygas skaitmeninimui ir veiksmingai atvertų trečiųjų šalių rinkas Europos įmonėms. Europos verslo bendruomenė nuogąstauja, kad reformų tempai per lėti. Nepriimtina, kad valstybės įgyvendina vos penktadalį ES institucijų patvirtintų šalims skirtų konkrečių reformų rekomendacijų. Neramina ir tai, kad neretai ES prekybos partnerės ekonomines problemas bando spręsti protekcionistinėmis priemonėmis. Šis instinktas, deja, nesvetimas ir kai kuriems žaidėjams ES Vidaus rinkoje“.

 Reformos

 Reaguodami į ES institucijų paskelbtą Europos socialinių teisių ramstį, pramonės organizacijų vadovai pabrėžė, kad ekonominiai ir socialiniai uždaviniai turi būti sprendžiami nuosekliai, pripažįstant, kad būtent ekonominė pažanga, konkurencingumas, didesnis užimtumas ir augantis darbo našumas yra socialinės gerovės pagrindas. Todėl būtina visų pirma siekti lankstumo darbo teisės srityje, mažinti pernelyg didelį darbo jėgos apmokestinimą, spręsti įgūdžių neatitikimo problemą ir taikyti aktyvias užimtumo skatinimo priemones. Vietoje teisėkūros iniciatyvų, ES institucijos turėtų remti valstybių narių pastangas siekti užimtumo ir socialinių tikslų, ieškoti sutarimo dėl nacionalinių darbo rinkų ir švietimo sistemų reformų. Pasak pramoninkų, darbo rinkos ir socialinės politikos priemonės bus veiksmingos tik jei jos bus derinamos su socialiniais partneriais.

 Euro stabilumas

Pramonės atstovai pareiškė, kad ilgalaikis tvarus ekonomikos augimas įmanomas tik esant palankiam investiciniam klimatui, stipriam verslo pasitikėjimui euru bei gerai veikiančiai Ekonominei ir pinigų sąjungai. Organizacijų vadovai prašo Europos Vadovų Tarybos skubiai parengti išsamų gairių planą, kuriame nurodytos Ekonominės ir pinigų sąjungos stiprinimo priemonės ir konkretus veiksmų grafikas. Jie taip pat išreiškė nuogąstavimą, kad pernelyg daug valstybių narių vangiai taiko ES institucijų patvirtintas šalims skirtas konkrečias reformų rekomendacijas.

Brexit derybos

Pramonininkai išreiškė susirūpinimą dėl lėto Brexit derybų tempo. Pasak jų, įmonėms reikia tikrumo ir laiko pasiruošti situacijai po Brexit, todėl būtina siekti pereinamojo laikotarpio, kurio metu Jungtinė Karalystė išliktų muitų sąjungoje ir ES bendrojoje rinkoje, su visomis atitinkamos teisėmis ir pareigomis.

 Vienintelis būdas pasiekti šį tikslą – pasiekti tinkamą pažangą sprendžiant esminius Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES klausimus, susijusius su piliečių teisėmis, Airijos situacija ir finansiniais įsipareigojimais. Todėl pramonės atstovai paragino Jungtinės Karalystės vyriausybė kuo skubiau pateikti tolesnius konkrečius derybų pasiūlymus dėl visų trijų klausimų. Tikimasi, kad pažanga bus pasiekta, kas leistų pradėti derybas dėl būsimų ES-Jungtinės Karalystės prekybinių-ekonominių santykių modelio.

Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) stiprinimas

Artėjant gruodžio 10-13 d. PPO ministrų konferencijai, pramonės atstovai priėmė deklaraciją, kuria pasisakė už PPO stiprinimą ir tolesnį daugiašalį prekybos liberalizavimą. Pasak jų, PPO yra pagrindinė daugiašalių prekybos taisyklių sergėtoja, todėl jos svarba yra neginčytina. Kaip niekada ankščiau, šiandien svarbu išsaugoti tvirtą ir veiksmingą PPO, galinčią derėtis dėl naujų taisyklių, pritaikytų nūdienos prekybos realijoms.

Kartu, pramonininkai išreiškė susirūpinimą kai kurių valstybių veiksmais, galinčiais pakenkti organizacijos instituciniams gebėjimams, veiksmingai ginčų sprendimo sistemai ir gebėjimui užtikrinti veiksmingą taisyklių vykdymą. Jų teigimų, protekcionizmas neišspręs problemų, su kuriomis šiandien susiduria visuomenė ir ekonomika.

Susijusios naujienos

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36

Indonezijos parlamentarai apsilankė Lietuvos pramonininkų...

2023 11 24
2023.11.23 In Parlamento Nariai Lpke 3 E1700813752707

Raginame eksportuotojus išsakyti poreikius dėl trūkstamų ...

2023 11 23
Adobestock 32789054 Scaled E1700734019261
Archyvas, Pranešimai žiniasklaidai, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[3193],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: